Rubriky
Služby

Kŕčové žily

Kŕčové žily alebo varixy predstavujú čoraz väčší problém dnešnej doby. Považujeme ich za civilizačnú chorobu. Nie sú iba estetickým ale aj bolestivým zdravotným problémom. Vysporiadať sa s ním musia najmä ženy. Nemusia byť hneď viditeľné. Pod pojmom kŕčové žily Venasum rozumieme žily, ktoré sú rozšírené a objavujú sa najčastejšie na dolných končatinách. Nastáva problém v chlopniach, ktoré bránia krvi spätne prúdiť. Sú prejavom väčšinou zväčšenia alebo predĺženia povrchových žíl. Toto ochorenie poznáme v dvoch verziách: primárnej a sekundárnej.

krcove zily

Najtypickejšími príznakmi sú skrútené žily, opuchnuté nohy, pocit svrbenia, mravčenia a ťažkých unavených nôh, v niektorých prípadoch venózny ekzém, kŕče v nohách či viditeľné fialovo-modré žilky. Kŕčové žily delíme do troch kategórií nasledovne: Prvou kategóriou sú metličky, druhou retikulárne kŕčové žily a poslednú kategóriu predstavujú kmeňové kŕčové žily. K rizikovým faktorom vzniku kŕčových žíl zaraďujeme obezitu, tehotenstvo, fajčenie, nosenie nevhodnej obuvi, menopauzu, starnutie (vek 50+), dlhodobé státie alebo genetickú predispozíciu jedinca.

varixy

Je potrebná kompresia končatiny – jej stiahnutie (kompresia rôznych druhov) elastickou pančuchou síce nezabráni priebehu ale pomôže zmierniť bolestivé príznaky. Kŕčové žily sami od seba nikdy nezmiznú, stav sa bude stále len a len zhoršovať. V počiatkoch potrebná liečba napríklad liekmi alebo krémami, no neskôr je väčšinou nutný operačný zákrok (žily môžu prasknúť). Ďalej môže lekár vykonať sklerotizáciu kŕčových žíl. Malými vpichmi do steny žily je aplikovaný roztok, ktorý žilu naruší no následne zlepí. Prevenciou kŕčových žíl je jednoznačne dostatok pohybu, udržiavať si zdravú váhu, nenosiť stále vysoké podpätky, dávať si nohy do vyvýšenej polohy či voľno-predajné lieky a krémy (chladivé, hrejúce, klasické) určené na tento problém. Pamätajme, vždy je lepšia prevencia ako liečba!