Kostihoj lekársky dostal pomenovanie vďaka jeho využitiu v ľudovej medicíne. Už v stredoveku sa totiž používal ako liek na zlomené kosti.

kostiboj
 
Na liečebné účely sa používajú listy, kvety, stonka aj korene. Vňať obsahuje hlavne triesloviny, sliz a silice. Pripravuje sa z nej zápar, odvar, alebo čaj, ktorý je nápomocný pri ochoreniach pľúc. Môže sa používať dva až trikrát denne, a to ako pri obyčajnom nachladení, tak pri chronických ťažkostiach. Po odtrhnutí z vňate vyteká tekutina. Tá sa pridáva do krémov a mastí. Tie pomáhajú pri liečbe kožných ochorení. najviac využívanou časťou ej však koreň rastliny. Vykopáva sa na jeseň, keď rastlina odkvitne a nad zemou ostanú iba jej veľké listy. Obsahuje vysoké množstvá slizu, trieslovín, alkaloidy, polyfenolové kyseliny a v menšej miere i ďalšie liečivé látky.
 
Využitie koreňa:

  • Čistí rany
  • Lieči popáleniny a omrzliny
  • Urýchľuje liečenie povrchových rán. Dokáže zrýchľovať obnovu poškodených tkanív, takže liečba prebieha omnoho rýchlejšie.
  • Použiť ho môžete aj po uštipnutí hmyzom.
  • Odvar z koreňa má silné antibakteriálne účinky. Používa sa hlavne na kloktanie, pri zápaloch a infekciách hrdla, alebo ústnej dutiny.

 byliny

Ak sa rozhodnete pre domáce použitie, bez dohľadu skúsenej osoby, sa vnútornému užívaniu radšej vyhnite. Ak by ste to totiž prehnali s množstvom, alebo koncentráciou, mohli by ste sa i priotráviť. Masť z koreňa je však pomerne bezpečným prípravkom. Vyrobíte si ju veľmi jednoducho. Najprv potrebujete vykopať korene. Poriadne ich očistite od hliny a umyte pod tečúcou, vlažnou vodou. Do nekovového hrnca vložte bravčovú masť a nechajte ju pomaly roztopiť. Nesmie sa variť. Koreň narežte na menšie kúsky a vložte do masti. Na miernom plameni takto korene vyvárajte asi hodinu. Následne zmes preceďte cez husté sitko a nalejte do uzatvárateľných sklenených pohárov. Pred používaním nechajte masť ešte niekoľko týždňov odstáť. Zíde sa vám pri liečbe drobných rán, alebo na upokojenie podráždených miest na pokožke. Namiesto bravčovej masti, môžete použiť vazelínu, alebo bambucké maslo.

Mohlo by se vám také líbit: