Rubriky
Byt a dom

Ako zistiť, že vás pes má alergickú reakciu

Svrbenie
Svrbenie je jedným z najuniverzálnejších prejavov alergií u domácich zvierat. Svrbenie môže byť lokalizované alebo zovšeobecnené. Niektoré zo spoločných oblastí, ktoré sú postihnuté, zahŕňajú končatiny, tvár, uši, podpazušie a zadné končatiny. U zvierat s alergiami sa často pozoruje hrýzanie, olizovanie alebo poškriabanie na týchto miestach, čo vedie k zápalom kože a vypadávaniu srsti. Psy a mačky trpiace ťažkými alergiami môžu traumatizovať svoju pokožku, čo vedie k otvoreným vredom a infekcii. Hľadanie veterinárnej starostlivosti na začiatku svrbenia je dôležité, aby zvieratá boli v poriadku a zabránilo sa kožným infekciám.

ováčk

Opuch tváre
Vidieť domáceho maznáčika s opuchnutou tvárou spôsobuje pre majiteľov aj alarm a tieseň. Na papuli, ušiach a okolo očí sa môže vyskytnúť opuch. Zmena vzhľadu domáceho maznáčika je dramatickejšia a znateľná u domácich zvierat s krátkou srsťou. Oblasti, ktoré sú opuchnuté v dôsledku alergickej reakcie, sú tiež často svrbivé, takže domáce škrabanie alebo trenie tváre tiež upozorní majiteľov problému. Lekárska liečba našťastie poskytuje rýchle úľavu pre domáce zvieratá, ktoré trpia týmto nepríjemným príznakom.

Gastrointestinálne problémy
Zatiaľ čo sa najčastejšie spájajú s potravinami vyvolávajúcimi alergiu, z akéhokoľvek alergénu môže dôjsť k vracaniu a hnačke . Potraviny na báze bielkovín, ako je hovädzie mäso a mliečne výrobky, spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť alergie pre domáce zvieratá ako na zrno. Zvieratá, ktoré sa stanú alergickými na určitú zložku potravín, môžu mať svrbenie, zvracanie a / alebo hnačku.

pes

Diagnóza potravinových alergií je zložitá a vyžaduje si diétu na predpis, ktorá pozostáva z nového zdroja bielkovín (ako zverina, králik alebo kačica) alebo hydrolyzovaného proteínu, čo je menej pravdepodobné, že spôsobí zápal v gastrointestinálnom trakte. Zvieratá s nesezónnou svrbivosťou spolu s vracaním alebo hnačkou by mali byť vyšetrené na potravinové alergie.

Rubriky
Byt a dom

Vytvorte si spálňu snov!

Každý z nás túži po krásnom zariadení domova, v ktorom žije a ktorým by sa mohol pochváliť pred návštevou. Nejde iba o to mať nádhernú obývačku alebo kuchyňu. Aj spálňa by mala vyzerať tak, aby ste s ňou boli viac ako spokojní. Nestačí mať iba pohodlnú posteľ, ale mali by ste si dať záležať aj na nábytku, ktorý do tejto dôležitej miestnosti uložíte.spálňa.jpg
Spálňu si môžete zariadiť do rôznych štýlov. Niektoré z nich by sme vám teraz radi predstavili.  Na prvé miesto sme preto umiestnili peknú modernú spálňu, ktorá je ozvláštnená vidieckym štýlom. A čo by ste do takejto izby mali umiestniť? Určite by tu nemali chýbať prírodné materiály. Či už sa rozhodnete pre drevo, ktoré môže napríklad tvoriť obklady, alebo si do tejto časti bytu umiestnite pastelové farby. Veľmi dôležité je tu využitie jednoduchých, no veľmi pekných motívov, ktoré dodajú vašej spálni potrebný šmrnc. Do spálne by ste si taktiež mali umiestniť aj rôzne druhy textílií, na ktorých sa nachádzajú geometrické tvary.
Ak sa nebojíte farieb, náš druhý návrh by ste určite mali vyskúšať. Ružová je presne tá farba, ktorá sa do spálne najviac hodí, je ideálnou a dokonca by sa dalo povedať, že bola pre túto miestnosť stvorená. Samozrejme, že existuje mnoho odtieňov a vaša spálňa nemusí vyzerať ako detská izba. Porozhliadajte sa po takej ružovej, ktorá nebude pôsobiť ako päsť na oko. Dolaďte ju pekným nábytkom, zrkadlami a rôznymi doplnkami v bielych farbách, ktoré dodajú miestnosti potrebný štýl.hotelový pokoj.jpg
Nebojte sa a experimentuje. Čo by ste povedali na to, ak by ste sa pokúsili spojiť viacero štýlov dohromady? Už viac nemusíte uvažovať. Aj takéto zariadenie totiž môže vyzerať veľmi dobre a z vašej spálne sa stane ideálny priestor na oddych a prežitie krásnych chvíľ. Môžete experimentovať, skúšať  dávať dokopy aj to, čo sa na prvý pohľad nemusí javiť, že k sebe zapasuje. Aj tu by ste si však mali dávať pozor na to, aby ste to s rôznymi štýlmi neprehnali. Pokúste sa citlivo zladiť všetky doplnky, ktoré máte a uvidíte, že výsledok bude stáť za to.

Rubriky
Byt a dom

Keď je konečne ako chcete vy a nie niekto iný

Konečne vo vlastnom. Tí z vás ktorý to už majú za sebou nám dajú za pravdu a tí z vás ktorých to ešte len čaká sa majú načo tešiť. Pretože každá jedna životná zmena zo sebou prináša kopec starostí. Niekedy príjemných, inokedy zase naopak nepríjemných. No nič to nemení na tom že ste konečne vo vlastnom a konečne bude ako poviete. A to doslova! Až pri samotnom presťahovaní sa do vlastného domu čo bytu uvidíte koľko z tých zbytočných vecí na ktoré nik nemohol ani pozrieť vlastne nepotrebujete. A vy sa tak neviete dočkať na najbližšiu návštevu popelárov aby vám už konečne nezaberali miesto. Ale dovtedy musíte pracovať s tým čo máte.Nápis Home.jpg
 
Predstavivosti sa medze nekladú
 
Každý z nás má predstavu ako má jeho bývanie vyzeral. Niekto má rád viac retro štýl, iný zasa nedá dopustiť na moderný minimalizmus. Je to v poriadku, je to vaša vec. No všetko stojí peniaze a preto začnite s tým čo máte. Ak ste nevyhrali v „Športke“ tak asi aj nemáte na výber. Už len vhodne zvolené umiestnenie kresla v obývačke jej dá nevídaný rozmer. Taktiež to platí aj o doplnkoch na stenách. Pretože pri sledovaní televízie či posedení s priateľmi sa môžu nástenné hodiny zdať ako dizajnový doplnok. No ich tikoch môže byť viac rušivý ako je prijateľné. Skúste tam dať radšej obraz, ak neznesiete pohľad na prázdnu stenu.
 
Na čo bude miestnosť určená?
 
Ďalším dôležitým aspektom je ako bude miestnosť využívaná. Ak s ňou rátate do budúcna ako s detskou izbou neznamená to že musí byť zakonzervovaná do doby kým bude mať svojho malého nájomcu. No na druhej strane ani väčšie stavebné zásahy niesu rozumné ak už máte predstavu na čo by mala súžiť. Predsa len budete mať iné starosti ako jej prestavbu aby sa tam dalo bývať. Preto je dôležité mať aspoň ako tak predstavu čo a kde bude.Interiér, domov.jpg
 
Vyberajte farbu izieb rozumne, nieste na výstave
 
Veľa ľudí zabúda na maľovanie izieb. Nie preto žeby chceli. No akosi na to nieje čas a takisto to nieje záležitosť jedného či dvoch rokov.  To že sa žltá farba vyníma na chodbe, ešte neznamená že aj v obývačke ku bielej sedacej súprave bude vhodná tiež. Niektoré farby proste spolu neladia.  Stým nič nenarobíte. Preto myslite dopredu, kým sa do niečoho pustíte. Aby ste nakoniec neprerobili.

Rubriky
Byt a dom

Radiátory už potrebovať nebudete, teplo v byte si zabezpečte oveľa štýlovejšie

Vykurovacia sezóna je už tu, a preto je namieste začať s vykurovaním domov a bytov. Zabezpečiť si teplo kvalitným, ale aj štýlovým spôsobom, nie je žiadna veda. Ponuka v súčasnosti zahŕňa rôznorodé spôsoby kúrenia, stačí sa len rozhodnúť.Klasický ohrev radiátorom.jpg
 
Ani teplo ani zima
Jesenné teploty a sychravé počasie prinášajú pocit chladu, ale aj keď to ešte nie je začiatok pravej vykurovacej sezóny, v domácnostiach už treba prikúriť. A práve toto je obdobie vhodné na zapojenie do činnosti kozuba alebo kozubovej pece. Nemáte však predstavu, ako na to a čo všetko treba urobiť, aby ste ich mohli sprevádzkovať? Pec je skvelou náhradou za kozub, ktorý nie je možné umiestniť napríklad do bytu, ale máte v pláne vykúriť pomocou nej viac miestností v byte. Hovoríme o doplnkovom kúrení v prechodnom období na jeseň a na jar.
 
Úplne iná atmosféra
V prípade, že sa rozhodnete zaobstarať si teplo týmto spôsobom, získate dva v jednom: šikovný ohrev interiéru a spolu s tým aj zútulnenie priestoru, ktoré vytvorí blikajúce svetielko ohňa. Kozub alebo kozubová pec je nositeľom pocitu domova, jeho vyžarované teplo je odlišné ako teplo z radiátorov. Čo však potrebujete vedieť, kým začnete s inštaláciou vo svojom byte či dome?
 
Zariadenia rozdeľujeme do troch typov:
1.voľne stojaci kozub, ktorý je variabilný a možno ho postaviť do ktorejkoľvek časti miestnosti
2.kozubová vložka, ale tú je potrené obostavať
3.kachľová pec, na nej sa dá aj variťHmlisté jesenné počasie.jpg
 
Potrebujete k tomu:
Osadenie si bude vyžadovať pomoc odborníka, záleží však na tom, aký typ si vyberiete. Najprv však je nutné skontrolovať stav komína, a to by mal urobiť kominár. Nezabúdajte na bezpečnostné opatrenia, ktoré treba dodržať. Platí, že zariadenie by ste mali osadiť na nehorľavú podložku, okolité premety by od pece mali byť vzdialené minimálne 80 centimetrov a pec od steny by mala stáť aspoň vo vzdialenosti 20 centimetrov. Prívod vzduchu je prevažne z interiéru, ale v prípade, že to nie je možné, treba zaistiť externý prívod. Hovoríme hlavne o malých priestoroch alebo o pasívnych či nízkoenergetických domoch.
Hotovo, a už si môžete začať užívať príjemne sálajúce teplo…
 

Rubriky
Byt a dom

Sú lepšie koberce alebo podlahy ?

Do domu som si dal nové podlahy, no v zime na nich nebolo najteplejšie. Síce som ich zateplil, no i napriek tomu od zeme ťahalo, a to celkom dosť. Preto sme začali uvažovať nad kobercami. Chvíľku sme ich doma i mali, no potom sme sa rozhodli pre ich odstránenie. Tu sú ich výhody a nevýhody.drevená podlaha.jpg
 
Poriadok, čistota a údržba
 
V rámci upratovania a hygieny, je podlaha jednoznačne lepšia. Mnohí ľudia s to nemyslia, pretože na podlahe vidno každé smietko a je potrebnú ju upratovať o čosi častejšie. Skúsim sa vám to vysvetliť z opačnej strany. Ak máte v dome alebo v byte aspoň jednu miestnosť, v ktorej nemáte koberce, skúste nevysávať, nezametať a nezmývať také štyri dni. Potom sa pozrite na to svinstvo na zemi. Ak máte na podlahe koberec, je pravda, že tento bordel nevidíte, čo ale neznamená, že tam nie je. Zachytí sa v koberci a vy to všetko dýchate. Podlaha je teda určite hygienickejšia a povedzme si na rovinu, povysávať nie je až tak časovo a fyzicky náročné. Ak ju pretriete vlhkou handrou alebo mopom, máte istotu, že ste sa zbavili deväťdesiatich percent prachu.
 
Dobrou radou pre všetkých, ktorí majú domáce zvieratá je, aby si jednoznačne z domu odstránili všetky koberce. Chlpy a látka sú absolútne nevhodná kombinácia. Môžete tepovať, vysávať, no chlpov sa z koberca nikdy nezbavíte na sto percent.farebný koberec v izbe.jpg
 
Teplo domova a podlahy
 
Viem, že mnoho ľudí chce koberec preto, aby im od podlahy neťahalo. Presne to som urobil aj ja. Ak však podlahu dobre zateplíte, nie je medzi kobercom a „holou“ podlahou, v teplote, absolútne žiadny problém. Ak napríklad sedíte na gauči a pri pozeraní televízie máte nohy na zemi, môžete použiť malí koberček.
Môj známy má názor, že koberec vytvára lepšiu atmosféru. To už je vec vkusu každého z nás. Podľa môjho názoru, však pekná podlaha, vyzerá určite estetickejšie a nemám pocit, že by takéto miestnosti neboli útulné.

Rubriky
Byt a dom

Darovacia zmluva

Mnohí starší ľudia premýšľajú dopredu už len preto, aby pomohli svojim deťom, keď tu už nebudú. Pre budúcich dedičov je to samozrejmosť, takisto, ako aj fakt, že sa im do rúk dostane všetok majetok, ktorí ich rodičia vlastnili. O to prekvapivejšie je, že darovacie zmluvy zažili naozaj veľký návrat na Slovensku a obe strany často nevedia o mínusoch a plusoch, ktoré so sebou toto rozhodnutie obnáša.dvaja dôchodcovia.jpg

 • Svoj majetok, často byt či dom, v ktorom bývate, môžete za svojho života prepísať na rodinu. Jediné, čo potrebujete je dobrá vôľa a notár, ktorý vám platnosť dokumentu potvrdí. Netreba to však brať na ľahkú váhu. Rozhodnutie o tom by malo byť pre vás ťažšie ako hocičo iné. Prečo? Pretože doba ako aj spoločnosť sa zmenili na toľko, že aj vaši dediči vás môžu žiadať o takéto veľké gesto.
 • Veľa ľudí si mylne namýšľa, že ak si do podmienok a práv zadá svoje požiadavky, všetko bude v poriadku. Často to tak nie je a bohužiaľ to vidíme aj v našich televízoroch, kde sa neraz redaktori večerných správ dostávajú do kontaktu so spormi, s ktorými si mnohí právnici nevedia dať rady. Právo na dožitie či užívanie obytného priestoru je najspornejšou stránkou veci.
 • Aby ste vedeli, ako taká listina vyzerá, mali by ste zamieriť na internet.
 •  
 • právnik s knihou.jpg
 •  
 • Nájdete na ňom niekoľko vzorov, ktoré si môžete prispôsobiť, no pritom sa nemusíte báť zmarenia platnosti. Na čo by ste sa ale mali spoliehať je načasovanie. Nenechávajte všetko na poslednú chvíľu. Ak ste o tom presvedčení, toto rozhodnutie musíte zrobiť ešte pred svojou smrťou, darca totiž musí žiť a o tom jasne hovorí aj zákon, ktorý sa tomu venuje.
 • Ak sa váš úmysel po čase zmení, máte nárok na vrátenie vášho daru, avšak iba za predpokladu, že obdarovaný porušil zmluvu alebo mravy. Nezabudnite, že prvého, koho kontaktujete je práve tento človek, hoci sa dá predpokladať, že to nebude dvakrát príjemné. Vybrať sa môžete aj pre súdnou cestou, ak to už ináč nepôjde. Je to zdĺhavé a vyčerpávajúce, no máte vysokú šancu uspieť.

Rubriky
Byt a dom

Maľujeme svoje bývanie

Pre niekoho veľmi jednoduchá otázka, iný je však s odpoveďou na ňu v koncoch. Ani vy sa neviete rozhodnúť akej farby vymaľujete svoje nové bývanie? Nevadí, pretože ste sa teraz dostali na dobré miesto. My vám s radosťou poradíme, ktoré farby sú najvhodnejšie, čo s vami urobia a ako na vás zapôsobia. Tak sa teda pohodlne usaďte, pretože začíname!modrá obývacia miestnosť.jpg
Nie je žiadnym tajomstvom, ak povieme, že nás farby rôznymi spôsobmi ovplyvňujú. Môžu nám pokaziť, ale aj zlepšiť náladu, dokážu nás upokojiť alebo nabiť silnou energiou. Práve z toho dôvodu by ste sa pri maľovaní mali poriadne rozhodnúť, kde použijete ktorú farbu. Ak napríklad natriete svoju spálňu načerveno, je dosť možné, že sa tak skoro nevyspíte. Táto farba je totiž veľmi intenzívna a radšej by ste ju mali použiť napríklad na steny v obývačke, pretože zvyšuje energiu a nabáda k rozprúdeniu konverzácie. V žiadnom prípade ňou nenatierajte detskú izbu alebo miestnosť, v ktorej chcete odpočívať, pretože táto farba zvyšuje aktivitu.žltý luxusný interiér.jpg
Ak ste sa ešte nerozhodli, ako si chcete vymaľovať spálňu, my poznáme odpoveď. Čo keby ste použili modrú? Tá ma skvelé účinky na vaše telo, zrelaxuje vás, znižuje dýchanie a tep a práve kvôli týmto vlastnostiam ju ľudia používajú v oddychových zónach. Okrem spálne ňou môžete natrieť aj kúpeľňu.
Pre veľkých milovníkov zelenej tu máme skvelú správu! Práve túto farbu môžete použiť v každej miestnosti. Je staré známe, že práve ona má upokojujúce účinky, práve kvôli tomu sa skutočne hodí všade. Natrite ňou steny v kuchyni, spálni, kúpeľni – v podstate je to jedno. Je totiž ideálna do miestností, či už z daného priestoru chcete mať veselé miesto alebo príjemný úkryt.
Ľudia, ktorí zbožňujú slnko, rozkvitnuté lúky a leto, nám určite dajú za pravdu, že žltou nič nepokazíte. Preto je len na vás, kde sa ju rozhodnete mať, ale v tomto prípade je to trochu inak ako pri zelenej farbe. V žiadnom prípade by ste to s ňou nemali prehnať, pretože vtedy sa z nej môže stať skutočne nenávidená farba.

Rubriky
Byt a dom

Zabudnite na staré zlaté časy

Babkin luster v obývačke, ktorý si pamätá ešte druhú svetovú by sa veľmi zle vynímal v krásnom novom príbytku. Ak ste podobný kúsok zdedili slušne odmietnite aj keď sa hovorí: „Darovanému koňovi na zuby nehľaď.“
Zariaďovanie novostavby môže byť ťažké kvôli tomu množstvu práce, ktoré samozrejme prinesie výsledky.
Holé biele steny pôsobia chladne, ale pre vás je to výhodou. Biela sa ľahšie premaľuje na žltú ako staré tapety no nie?

obývací pokoj

Trendy v osvetlení sú dnes naozaj skvosty, ktoré nesmú u nikoho chýbať. Dobrým osvetlením vdýchnete obydliu úplne iného ducha a možno sa nebudete musieť trápiť s doplnkami. Preplnená miestnosť môže pôsobiť staro a dnes je minimalizmus v kurze.

Obloženie v kúpeľni a na WC si pýta tlmené farby a vzory. Určite nie zelenú alebo oranžovú. Prirodzene doplnkom by mali byť bodové svetlá so senzorom. Uľahčia vám život a už si budúcnosť bez nich nebudete vedieť predstaviť.

koupelna

Drevené kuchynské linky tiež dávno upadli do zabudnutia. Stačí sa pozrieť do obchodu a nájdete farby od výmyslu sveta. Po ktorej vám srdce piští tú si môžete dopriať. Len prosím vás nie červenú ak máte zelenú stenu alebo podobné kombinácie, ktoré by pôsobili veľmi rušivo. Podľa veľkosti kuchyne by ste ju mohli doplniť napríklad o taký ostrovček. Viac miesta pri varení, jedení aj čítaní ranných novín so šálkou kávy v ruke.

ložnice

Spálňa je mojou obľúbenou miestnosťou, keby jej dekorovanie bolo na mne volila by som svetlé maslové farby a tmavšie hrubšie závesy. Lenže všetko je na vás a toto môžete pokladať za tip.
V obývačke šetrite priestorom a zbytočne ju neplňte nábytkom a dekoratívnymi predmetmi. Nechajte obývačku nech zanechá pekný čistý dojem. Predsa sa nebudete hrdiť pekným domom, ktorý vyzerá ako keby ho zariaďoval dadaista.
Vyhraďte si dostatok času na dolaďovanie detailov a všetko premyslite dopodrobna. Váš domov, vaše kráľovstvo. Nechajte sa unášať na vlnách novej doby!

Rubriky
Byt a dom

Jednoduché spôsoby, ako urobiť jarné upratovanie za deň

1. Zoznámte sa s vecami, ktoré musíte urobiť
Jednoduchý spôsob, ako vyčistiť dom je začiatok so zoznamom. Zistite oblasti, ktoré nie je potrebné čistiť. Potom môžete priradiť k rôznym úlohám čistenia členom vašej rodiny. Opýtajte sa každého člena, čo by chcel urobiť. Možno budete musieť trochu zjednávať o nepríjemných úlohách, ako je čistenie toaliet, podkrovia a suterénu, alebo ručné umývanie svietidiel a robenie kompostu alebo záhradnej činnosti.

vysávání

2. Kúpte si zásoby
Pred začatím čistenia sa uistite, že máte všetko, čo potrebujete. Možno budete potrebovať kúpiť ocot, sódu na pečenie, viacúčelové čistiace prostriedky na domácnosť, špongie, kroviny, čistiace utierky, mopy, metly, čističe okien atď. Kúpiť aj rukavice, záhradné potreby alebo záhradné náradie. Ak ste príliš unavení na to, aby ste varili v deň, kedy sa rozhodnete urobiť jarné upratovanie, objednajte si pizzu, ktorá bude pre rodinu vzrušujúca.

vytírání

3. Začnite s upratovaním
Ak chcete začať, počúvajte hudbu!

 • Otrite dosky.
 • Vyčistite vnútorné priestory skriniek.
 • Odstráňte pavučiny.
 • Prach kuchárske knihy a vyhoďte si recepty / knihy, ktoré nepotrebujete.
 • Použite odmasťovač ako ocot a sódu na pečenie na odstránenie mastných škvŕn zo stien.
 • Otrite špajzové police s čistiacimi prostriedkami. Zarovnajte vnútorné priestory políc a zásuviek s čistým papierom. Odložte veci, ktoré už nepotrebujete. Reorganizujte skrine a špajzu.
 • Vyčistite chladničku octom a sódou. Vyhoďte staré jedlo, nepoužívané fľaše omáčok atď. Vložte novú škatuľu sódy na pečenie do chladničky tak, aby absorbovala vôňu.

mop

 • Rovnako poriadne vyčistite rúru, hriankovač, mikrovlnnú rúru a iné spotrebiče. Zotrite mastné škvrny.
 • Vyčistite umývadlo. Vyčistite kohútiky na odstránenie škvŕn.
 • Vyprázdnite kôš a vyčistite ho. Nechajte ho vysušiť.
 • Umyte všetky podlahy a koberce.
 • Umy okná. Umývajte závesy, ak sú k dispozícii.
 • Vytvorte praskliny a trhliny, aby ste zabránili chybám.

Rubriky
Byt a dom

Ako rozštiepiť drevo pomocou sekerou

1. Vyberte rozdeľovaciu platformu
Štiepacia plošina pomáha vyvýšiť drevo na správnu výšku. Môžete si vybrať peň alebo veľký kúsok guľatého dreva, ktorý je ťažké rozdeliť. Vždy môžete rozdeliť drevo na zem, ale platforma zaručuje maximálny efekt pre každú sekeru a že sekera nezasiahne vaše nohy ani skaly.

dřevo

2. Nech sa každý úder počíta
Tento krok je veľmi dôležitý na to, aby ste čo najlepšie vyťažili z každého úderu, ktorú ste dosiahli pomocou sekery. Nedokonalý úder môže spôsobiť, že sa vaša sekera zaseká alebo môže viesť k neúplnému rozdeleniu. Musíte preto využiť svoje hlavné svaly, ako aj nohy.

3. Použite správne polohovanie nohy
Aby ste dostali energiu do každého úderu, musíte narovnať nohy vzostupne a trochu ich ohnúť, keď prirážate sekeru na kus. Môžete sa tiež ohýbať v páse v čase nárazu a spävniť zápästia.

dřevorubec

4. Skúste každý kus pred rozdelením
Niekedy sa v dreve už nachádzajú praskliny, ktoré môžete zacieliť v čase rozdelenia. Ak tomu tak nie je, môžete najskôr urobiť hlboké kontroly v dreve predtým, než ich zlikvidujete. Toto je obzvlášť potrebné, keď sa celý kus ťažko rozdelí.

5. Umiestnite kusy hore dnom
Niektorí odborníci sa domnievajú, že rozdelenie dreva je oveľa jednoduchšie, keď umiestnite drevo na plošinu opačným spôsobom, ako rastú, čo je obrátené.

6. Udierajte najskôr na bližší koniec
Je veľmi dôležité správne orientovať každý kus na výkyvnej plošine. Vaše počiatočné údery sú najlepšie zamerané skôr na blízky koniec dreva než na stred. Akonáhle ste popracovali na trhlinách v kuse, môžete zacieliť následné údery bližšie k stredu.

sekera

7. Odlúpnite namiesto zníženia na polovicu
Namiesto toho, aby ste drevo nakrájali na polovicu alebo dokonca rozdelili, zvážte ich odlupovanie. To znamená, že vyrezávanie kusov z okolitých okruhov a opustenie neporušeného centra. Po odstránení celého okraja a vonkajšej strany dreva, zistíte, že sa oveľa ľahšie láme stred.