O čo vlastne ide?

Bikesharing je služba, kde si za poplatok môžete požičať bicykel, dopraviť sa na nejaké miesto a vrátiť ho na ľubovoľnej dokovacej stanici. Tvorí ju sieť dokovacích staníc, na ktorých sú umiestnené stojace bicykle pripravené na požičanie a takisto doky(stojany), kde sa dajú požičané bicykle vrátiť. Stanice sú umiestnené v určitej vzdialenosti od seba prioritne na miestach, kde sa pohybuje veľký počet ľudí a kde je možná jazda na bicykli. Veľkou výhodou tejto služby je fakt, že sa dá využiť pre jednosmerné cesty napríklad z domu na letisko alebo železničnú stanicu.

kola

Čo nám prináša?

Tento typ služby je vhodný najmä do veľkých miest, kde sú problémom dlhé dopravné kolóny na cestách, plynulosť mestskej hromadnej dopravy a ťažkosti s parkovaním. Za významný je možné pokladať aj ekologický prínos takéhoto spôsobu dopravy v podobe minimálneho znečistenia splodinami a hlukom najmä v prostredí veľkých miest. Zavedením tohto druhu služby dojde k výraznému zaťaženiu cyklistickej infraštruktúry a presunu časti premávky z ciest na cyklochodníky. Mestá by preto mali klásť dôraz na rozvoj a modernizáciu svojej infraštruktúry a rozširovať tento systém zdieľania bicyklov postupne.

půjčovné kol

Výhody pre zákazníka

Pri pravidelnosti použitia bicykla ako dopravného prostriedku dochádza k zlepšeniu fyzickej kondície človeka. Od zákazníka odpadá riziko krádeže, nakoľko po prejdení trasy a úspešnom vrátení bicykla v tzv. dokovacej stanici zaň zákazník už nie je zodpovedný. Bicykel sa požičiava na časové obdobie.

Aká je cena?

Jedna hodina Vás vyjde približne do jedného eura. Poplatok za jazdu môžete platiť jednorázovo po každej jazde alebo si službu predplatiť. Predplatné je zvyčajne na jeden rok a vďaka nemu môžete ušetriť nemalé finančné prostriedky najmä pri častom používaní.

staré kolo

Ako je to na Slovensku?

Na území Slovenskej republiky je táto služba už v prevádzke a to v Prievidzi a Nitre. Na spustenie systému zdieľania bicyklov sa chystá aj naše hlavné mesto Bratislava. V pláne je vybudovať 90 staníc a v nich umiestniť dokopy 750 bicyklov. Presný dátum spustenia však zatiaľ nevieme a tak ostáva dúfať, že túto novinku budeme môcť vyskúšať onedlho.
 

Mohlo by se vám také líbit: