Ekonomiku tvorí viacero subjektov, jednými z tých najdôležitejších sú výroba tovaru a poskytovanie služieb. Čiže vravíme o zamestnaniach, práci, alebo podnikaní. Takmer každá práca či podnikateľská činnosť v ekonomike zanecháva svoju viditeľnú stopu a je jej podstatnou súčasťou. Výroba plní trh, z trhu ľudia kupujú tovar za peniaze, mimo nákupu sa im poskytujú viaceré príjemné ale i užitočné služby, za ktoré takisto platia. Peniaze sú tak v obehu a sú motiváciou ľudí k práci či podnikaniu, peniaze nás motivujú ku kúpe produktov na trhu alebo k využitiu služieb, pričom sa produkuje a tvorí. Tvorí sa ekonomika. No nie každý je so svojim pracovným zaradením spokojný a nie každý zarába rovnako. Existujú pomerne veľké rozdiely. Práve preto sa poďme v tomto článku pozrieť trochu pozitívnejším smerom a to na zamestnania, ktoré sú v pomere stres/zárobok údajne najsympatickejšie. Budem sa inšpirovať výsledkami spracovanými v USA.

obchod

Učiteľ práva
Toto povolanie sa zaoberá vyučovaním práva, avšak v podstate nie jeho zložitým využitím v praxi. Táto činnosť v podstate ani neobhajuje svojich klientov, ale vzdeláva. Venujete sa teórii práva a vašou úlohou je učiť ju. Priemerný ročný zárobok 126 230 USD (amerických dolárov) zrejme vyučujúceho poteší. K vykonávaniu tejto profesie je potrebné minimálne bakalárske vzdelanie.

dolar

Inžinier v obore počítačového hardvéru
Práca snov asi pre každého, kto si raz začas dokupuje novšie súčiastky a následne ich vkladá do svojej počítačovej skrinky a s nadšením testuje ich rýchlosť či výkon. No v tomto prípade už nejde iba o koníčka, inžinier počítačového hardvéru za kvalitu hardvéru ručí a za výkon zostrojeného počítača nesie zodpovednosť. Počítače putujú na trh pre komerčné účely, ale nielen to. Na hardvér v zostrojenom počítači sa musí spoľahnúť i armáda či vedci. Táto profesia vynáša ročne 114 970 USD a takisto vyžaduje minimálne bakalárske vzdelanie.

Ekonóm
Opäť vravíme o pozícii zaoberajúcej sa teóriou. Táto pozícia si žiada študovanie produkcie, distribúcie zdrojov, tovaru a služieb. Ročný príjem značí sympatickú čiastku 109 230 USD a opäť vravíme o potrebe minimálne bakalárskeho vzdelania. 

Mohlo by se vám také líbit: