Narodil sa stavom nazývaným spina bifida, ktorý od narodenia zanechal medzeru v chrbtici.
Do 10 rokov prežil tucet operácií a porazil pôvodné očakávania lekárov, že nikdy nechodí. Ale potom nefunkčný močový mechúr spôsobil zlyhanie obličiek.
"Bol som trochu pred tvárou v tvár možnosti, že by som mohol robiť dialýzu [čistenie krvi pomocou stroja] po zvyšok môjho života," hovorí. "Ja by som nebol schopný hrať šport a mal normálny život s mojim bratom."
Podnikateľský chirurg Anthony Atala v Bostonovej detskej nemocnici vzal malý kúsok Lukášova močového mechúra a viac ako dva mesiace vyrastal v laboratóriu nový.

tisk

Potom v 14-hodinovom chirurgickom zákroku nahradil defektný močový mechúr novým.
"Takže to bolo skoro ako dostať transplantáciu močového mechúra, ale z vlastných buniek, takže nemusíte riešiť odmietnutie," hovorí Luke.
Odmietnutie je, keď imunitný systém organizmu napadne transplantované bunky, ktoré pochádzajú z iného organizmu. Použitie tkaniva vypestovaného z vlastných buniek pacienta pomáha bojovať proti tomuto účinku.
Luke pokračoval ako zápasníčka vo verejných školách v Connecticute a teraz v 27 rokoch prebieha podujatia v šperkárskom priemysle. "Docela som dokázal žiť normálny život," hovorí.

Podstúpil chirurgický zákrok 17 krát predtým, než mal 13 rokov, ale odvtedy to nebol.
Práca Dr Atala zahŕňa bioprinting pomocou modifikovaných 3D atramentových strojov na výrobu biologických tkanív.
Jeho tím vyvinul "osem buniek založených na tkanivách, ktoré dávame pacientom," hovorí, vrátane upravenej kože, močových ciest a chrupavky, ktoré sa pestujú v laboratóriu.

plavec

Tieto inžinierske orgány prechádzajú klinickými skúškami na schválenie americkým Úradom pre potraviny a liečivá.
"Musíte vedieť, ako robiť tieto orgány ručne, potom bioprinter je naozaj nástrojom," hovorí Dr Atala, riaditeľ Wake Forest Institute for Regenerative Medicine v Severnej Karolíne.
Inými slovami, bioprinting by umožnil, aby tieto orgány boli vyrobené cenovo dostupným, konzistentným a presne skonštruovaným spôsobom, verí.
"Ploché štruktúry ako koža" sú najjednoduchšie tlačiť, hovorí. Potom sú "

Mohlo by se vám také líbit: