1. Vyberte rozdeľovaciu platformu
Štiepacia plošina pomáha vyvýšiť drevo na správnu výšku. Môžete si vybrať peň alebo veľký kúsok guľatého dreva, ktorý je ťažké rozdeliť. Vždy môžete rozdeliť drevo na zem, ale platforma zaručuje maximálny efekt pre každú sekeru a že sekera nezasiahne vaše nohy ani skaly.

dřevo

2. Nech sa každý úder počíta
Tento krok je veľmi dôležitý na to, aby ste čo najlepšie vyťažili z každého úderu, ktorú ste dosiahli pomocou sekery. Nedokonalý úder môže spôsobiť, že sa vaša sekera zaseká alebo môže viesť k neúplnému rozdeleniu. Musíte preto využiť svoje hlavné svaly, ako aj nohy.

3. Použite správne polohovanie nohy
Aby ste dostali energiu do každého úderu, musíte narovnať nohy vzostupne a trochu ich ohnúť, keď prirážate sekeru na kus. Môžete sa tiež ohýbať v páse v čase nárazu a spävniť zápästia.

dřevorubec

4. Skúste každý kus pred rozdelením
Niekedy sa v dreve už nachádzajú praskliny, ktoré môžete zacieliť v čase rozdelenia. Ak tomu tak nie je, môžete najskôr urobiť hlboké kontroly v dreve predtým, než ich zlikvidujete. Toto je obzvlášť potrebné, keď sa celý kus ťažko rozdelí.

5. Umiestnite kusy hore dnom
Niektorí odborníci sa domnievajú, že rozdelenie dreva je oveľa jednoduchšie, keď umiestnite drevo na plošinu opačným spôsobom, ako rastú, čo je obrátené.

6. Udierajte najskôr na bližší koniec
Je veľmi dôležité správne orientovať každý kus na výkyvnej plošine. Vaše počiatočné údery sú najlepšie zamerané skôr na blízky koniec dreva než na stred. Akonáhle ste popracovali na trhlinách v kuse, môžete zacieliť následné údery bližšie k stredu.

sekera

7. Odlúpnite namiesto zníženia na polovicu
Namiesto toho, aby ste drevo nakrájali na polovicu alebo dokonca rozdelili, zvážte ich odlupovanie. To znamená, že vyrezávanie kusov z okolitých okruhov a opustenie neporušeného centra. Po odstránení celého okraja a vonkajšej strany dreva, zistíte, že sa oveľa ľahšie láme stred.

Mohlo by se vám také líbit: