Nie je to až tak dávno, čo sme začali izolovať steny budov polystyrénom. Bol to priam revolučný počin, no trh s izolačnými materiálmi sa odvtedy značne posunul dopredu. Postupne pribúdali izolačné materiály ako vlna, sivý grafitový polystyrén, PUR pena. No a najnovšie pribudli do rodiny izolačných materiálov PIR izolačné dosky. PIR dosky sú tvrdé izolačné dosky z modifikovaného polyuretánu, ktorý má zložité pomenovanie polyizokyanurát – PIR. Predchodcom týchto dosiek boli polyuretánové dosky alebo pena PUR. Oproti polystyrénovým doskám alebo iným izolačným materiálom majú PIR dosky množstvo výhod.

hrubá stavba

Najväčšou prednosťou týchto dosiek je ich nízka tepelná vodivosť (λ = 0,023 W/mK), čím výrazne odskočili od polystyrénu alebo vlny. Tieto dosky sa vyznačujú najnižším tepelným odporom pri minimálnej hrúbke. Okrem toho sú PIR dosky odolné voči ohňu, sú rozmerovo veľmi stabilné a v porovnaní s inými materiálmi majú vyššiu stabilitu v tlaku. Ich prednosťou je nízka hmotnosť, takže sa s nimi veľmi ľahko a rýchlo pracuje, čím šetria cenu práce. Nenasiakajú a sú odolné voči hubám a škodcom. V ponuke sú dosky o hrúbke od 25 mm až po 250 mm, dosky s drážkou alebo bez nej. Tieto dosky sa vyrábajú dokonca s obojstrannou lepiacou vrstvou alebo s integrovanou hydroizolačnou vrstvou.

zateplenie domu

PIR dosky môžeme použiť na zateplenie fasády, strechy (šikmá aj rovná strecha), stropov a podláh. Sú vhodným riešením aj pri zatepľovaní poľnohospodárskych budov. Unikátne je ich použitie pri zateplení šikmej strechy, keď PIR dosky umožňujú uloženie nad krokvy. Je potrebné zdôrazniť, že ich použitie je vhodné všade tam, kde potrebujeme kvalitné zateplenie pri minimálnej hrúbke. Ponuka izolačných materiálov je dnes naozaj bohatá, no ak potrebujete tepelnoizolačnú vrstvu umiestniť do priestoru, ktorý nechcete veľmi zmenšiť, PIR dosky taloa.sk sú ideálnym riešením.

Mohlo by se vám také líbit: