Položili ste si niekedy otázku ako je možné, že vlády, korporácie, firmy alebo rodiny sa spoločne topia v nepredstaviteľných dlhoch? Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako vôbec môže byť toľko peňazí na požičiavanie? Pravda je taká, že banky peniaze nepožičiavajú ale vytvárajú z dlhov.

dolary
 
A pretože dlh je v podstate neobmedzený, to isté platí aj pre množstvo peňazí.
Nie je to zarážajúce, že napriek neuveriteľnému bohatstvu zdrojov, inováciám a produktivite, ktoré nás obklopujú, takmer všetci – vlády, firmy, jednotlivci sú ťažko zadlžení bankám? Ako je možné, že ľudia, ktorí produkujú všetko bohatstvo sveta sú ťažko zadlžení ľuďom, ktorí iba požičiavajú peniaze reprezentujúce toto bohatstvo? Akonáhle si uvedomíme, že peniaze sú v skutočnosti tvorené dlhom, prídeme na to, že keby neexistovali dlžoby, neexistovali by ani peniaze.
 
Väčšina ľudí si myslí, že ak by sa splatili všetky dlhy, stav ekonomík by sa zlepšil.Je to však klamlivý dojem. Platí to len vtedy, ak túto skutočnosť berieme z hľadiska jednotlivca – čiže nás. Ako príklad postačí fakt, že máme viac peňazí k dispozícii keď nám skončí splácanie úveru. Aj preto si myslíme, že ak by nikto na svete nedlhoval tak by bolo omnoho viac peňazí na utrácanie.
Lenže v dnešnom peňažnom systéme by nastal presný opak – ak by neboli dlhy, neboli by žiadne peniaze.
 
Drvivá väčšina peňazí totiž nie je vyrábaná nejakou mincovňou ako si to mnoho ľudí predstavuje. Peniaze sú vytvárané v bankách. A nie, nie sú to peniaze, ktoré boli do banky vložené vkladateľmi. V skutočnosti banky, ktoré peniaze požičiavajú, ich aj vytvárajú. Sú vytvorené priamo zo záväzku dlžníka ich splatiť. Svojím podpisom sa zaväzuje splatiť pôžičku (a úrok) čím môže stratiť dom, auto, majetok, ktorým za splatenie ručí. Takže nie úver ale váš majetok je skutočnou hodnotou v úverovej dohode.

platební karta
 
Spolu s nekontrolovanou „produkciou“ peňazí a dlhov neustále rastie aj ekonomika. Jej exponenciálny (nepretržitý) rast zo sebou prináša aj jeden veľmi nepriaznivý faktor: rast vyžaduje neustále sa stupňujúcu spotrebu, drancovanie prírodných zdrojov a zvyšovanie tvorby energie. Stále viac prírodných zdrojov musí padnúť a premeniť sa na odpad aby celý systém neskolaboval.
 
Ako z toho von? Z tohto začarovaného kruhu sa dá vyjsť len ak prijmeme dané skutočnosti ako fakt a pokúsime sa nájsť alternatívne spôsoby života.
 

Mohlo by se vám také líbit: