Mnohí starší ľudia premýšľajú dopredu už len preto, aby pomohli svojim deťom, keď tu už nebudú. Pre budúcich dedičov je to samozrejmosť, takisto, ako aj fakt, že sa im do rúk dostane všetok majetok, ktorí ich rodičia vlastnili. O to prekvapivejšie je, že darovacie zmluvy zažili naozaj veľký návrat na Slovensku a obe strany často nevedia o mínusoch a plusoch, ktoré so sebou toto rozhodnutie obnáša.dvaja dôchodcovia.jpg

  • Svoj majetok, často byt či dom, v ktorom bývate, môžete za svojho života prepísať na rodinu. Jediné, čo potrebujete je dobrá vôľa a notár, ktorý vám platnosť dokumentu potvrdí. Netreba to však brať na ľahkú váhu. Rozhodnutie o tom by malo byť pre vás ťažšie ako hocičo iné. Prečo? Pretože doba ako aj spoločnosť sa zmenili na toľko, že aj vaši dediči vás môžu žiadať o takéto veľké gesto.
  • Veľa ľudí si mylne namýšľa, že ak si do podmienok a práv zadá svoje požiadavky, všetko bude v poriadku. Často to tak nie je a bohužiaľ to vidíme aj v našich televízoroch, kde sa neraz redaktori večerných správ dostávajú do kontaktu so spormi, s ktorými si mnohí právnici nevedia dať rady. Právo na dožitie či užívanie obytného priestoru je najspornejšou stránkou veci.
  • Aby ste vedeli, ako taká listina vyzerá, mali by ste zamieriť na internet.
  •  
  • právnik s knihou.jpg
  •  
  • Nájdete na ňom niekoľko vzorov, ktoré si môžete prispôsobiť, no pritom sa nemusíte báť zmarenia platnosti. Na čo by ste sa ale mali spoliehať je načasovanie. Nenechávajte všetko na poslednú chvíľu. Ak ste o tom presvedčení, toto rozhodnutie musíte zrobiť ešte pred svojou smrťou, darca totiž musí žiť a o tom jasne hovorí aj zákon, ktorý sa tomu venuje.
  • Ak sa váš úmysel po čase zmení, máte nárok na vrátenie vášho daru, avšak iba za predpokladu, že obdarovaný porušil zmluvu alebo mravy. Nezabudnite, že prvého, koho kontaktujete je práve tento človek, hoci sa dá predpokladať, že to nebude dvakrát príjemné. Vybrať sa môžete aj pre súdnou cestou, ak to už ináč nepôjde. Je to zdĺhavé a vyčerpávajúce, no máte vysokú šancu uspieť.

Mohlo by se vám také líbit: