Viem koľko potu odriekania a trápenia je pokiaľ sa z mladého človeka stane špičkový športovec, na ktorého meno sme potom všetci hrdí a ktorý šíri dobré meno našej vlasti hádam najviac- viac ako politici. Je jednoducho viditeľný mnohými ľuďmi- aj tými, ktorý sa politike nevenujú- dokonca politikov ani nemajú v láske.

rozhodčí
 
 Dostať sa na špičku- znamená odriekanie a záťaž aj pre celú rodinu. Nie vždy sa totiž vynikajúci športovec narodí v rodine milionára. Rodičia veľa krát obetujú vlastné pohodlie, vlastnú kariéru- len aby ich dieťa dosiahlo úspech. Bez tejto obety by ani to najnadanejšie dieťa hádam nevyrástlo v špičkového športovca. Podpora okolia tam jednoducho musí byť. Ak nie rodičov, potom niekoho, kto vycíti, že má dočinenie so super talentom.
 
Až oveľa neskôr vstupujú do hry sponzori. Tí chcú byť viditeľní na tričkách, na dresoch,
na mantineloch – robia si reklamu.
 
V tom kolotoči zohrávajú vážnu úlohu tréneri a rozhodcovia.
Vynikajúci tréner je nielen odborne zdatní, ale je aj psychológom. Na turnajoch je pre hráčov otcom aj mamou v jednej osobe. Je na ňom veľká zodpovednosť za vývoj nielen športový, ale aj charakterový.
Rozhodcovia sú kapitolou samou o sebe. Jestvujú spravodliví, čestní a chcem veriť, že tých je väčšina. Sú ale aj takí, ktorí svojím zlým rozhodovaním kazia zmysel pre spravodlivosť u mladého športovca.
 
 Nemám na mysli úplatkárske aféry, ale bežné rozhodovanie- ktoré má byť nielen spravodlivé, ale aj nemá vnášať do zápasov zbytočnú nervozitu do vypätých situácii, ktoré sú na hrane. Nemá vo finálových zápasoch trestať niečo , čo sa netrestalo počas celého turnaja.

červená karta
 
Príkladom takého nešťastného rozhodovania je  finálový zápas v tenise. Rozhodca, ktorý vie že v publiku sedí 20000 ľudí a z tohto počtu 19990 fandí domácej hráčke a on jej zoberie „ fiftín“
pre niečo ako nedovolený „ koučing“ situáciu podľa mňa nezvládol. Za roky rokúce čo sledujem tenis, som sa s tým nestretol. Urobiť teda taký krok proti hráčke domácej  je určite veľmi nešťastné. Zobralo to radosť zo zaslúženej výhry aj víťazke.

Mohlo by se vám také líbit: