Sama som majiteľkou psa, takže viem, že aj psy ťažko znášajú horúčavy. Naša fenka je strážny (domový) pes, tzn. že žije vlastne na dvore, a teda sa jej problém so zmenou klímy pri prechode z interiéru do voľnej prírody nedotýka. Naopak, bytové psy s tým môžu mať problém. Ako prežiť horúčavy bez ujmy na zdraví vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

pes
 
Dostatočný prísun tekutín
Voda je základ, to platí nielen u ľudí, ale ani zvieratá bez nej nevydržia. Obzvlásť v lete je nutné zvýšiť príjem tekutín, tak aj psíkovi doprajte dosť čerstvej, ale nie ľadovej vody. Samozrejme, že to platí aj o psoch, ktoré majú misku na dvore, tiež im treba častejšie počas dňa vodu vymeniť, príp. doplniť.

Nie prechádzkam napoludnie!
Leto nás láka tráviť viac času so psom v prírode, na prechádzkach a pri rôznych aktivitách, ale pozor, najoptimálnejšie je s ním vybehnúť ráno alebo večer, pretože poludňajšie slnko je veľmi vyčerpávajúce  a môže dôjsť aj ku kolapsu. Na rozdiel od ľudí psy sa potia iba jazykom a na dôvažok ich srsť zachytáva viac tepla, tak na to myslite.

pejsek
 
Doprajte mu aj sprchu
Neznesiteľné teplo pravdepodobne cíti aj váš miláčik, tak mu takisto doprajte malé osvieženie napr. tak, že mu postriekate srsť sprejovým osviežovačom alebo ho na chvíľu zabalíte do mokrého uteráka. Naša fenka napr. veľmi rada skáče pod prúd vody pri polievaní trávnika.

Pomôže plávanie aj zahrabávanie

Jedným zo spôsobov ochladzovania sa môže byť prehrabávanie a zahrabávanie sa psíka do pôdy. Ak sa dá, nebráňte mu v tom. Prírodné jazierko alebo bazén tiež môže byť možnosťou, kde sa vie ochladiť, a keďže psy radi plávajú, uľavíte mu a aj ho potešíte.

pes ve vodě

Zaparkované auto ako pasca

Hotové peklo musí psík prežívať, ak ho necháte v nevetranom zaparkovanom aute, hoci len na chvíľu.
Panika z uzatvoreného priestoru či hydratácia psa nemusí  byť to najhoršie, čo ho môže postihnúť, no ak zistíte, že nedýcha, už môže byť neskoro.
Myslite na tieto rady a prežijete so svojim psíkom príjemné, aktívne leto.

Mohlo by se vám také líbit: